SZELEST - EMISJA I HIGIENA GŁOSU
rehabilitacja głosu | afirmacja głosu osób trans
LOGOPEDIA medialna
DIAGNOZA I TERAPIA LOGOPEDYCZNA
terapia miofunkcjonalna | TRENINGI ODDECHOWE

oferta

dla osób dorosłych

PRACA NAD GŁOSEM DLA KAŻDEGO

Chcesz, aby Twój głos brzmiał pewniej? Chcesz publicznie dzielić się swoimi pomysłami/zainteresowaniami lub wyrażać artystycznie? Twój głos nie jest spójny z Twoją osobowością lub wykonywanym zawodem? Czeka Cię ważne wystąpienie publiczne? Chcesz być bardziej obecny_a w codziennej komunikacji? Czy Twój głos odzwierciedla to, kim naprawdę jesteś? Szukasz szkolenia dla swojego zespołu? Chcesz pracować nad wadą wymowy? Zastanawiasz się nad podjęciem studiów artystycznych? A może szykujesz się do leczenia ortodontycznego? Brakuje Ci oddechu w czasie mówienia? Masz stale zatkany nos, kłopoty z oddechem? Dowiedz się więcej o tym, co mogę Ci zaoferować.

 

NA ŻYWO I ONLINE

Lubię pracować „na żywo”, ponieważ bardzo ważna jest dla mnie praca z ciałem, ale wiem, że terapia/zajęcia online są także bardzo skuteczne, a czasem są dużo łatwiejszym rozwiązaniem, dlatego w mojej ofercie znajdziesz obie formy.

INDYWIDUALNIE I Z GRUPAMI

Pracuję zarówno indywidualnie, jak i z grupami – głównie z dorosłymi, ale czasem także z młodzieżą. Jeśli masz pomysł na warsztaty związane z głosem/mową/oddechem – skontaktuj się ze mną. Mogą to być jednorazowe warsztaty, kilkudniowe lub cykliczne.

Trening głosu i mowy

Emisja głosu to trochę moja ulubienica. Uwielbiam pracować łącząc ciało, oddech, głos i mowę. W zależności od Twoich potrzeb dobierzemy odpowiedni balans pomiędzy ćwiczeniami emisyjnymi, oddechowymi czy np. dykcyjnymi. Taka praca sprawdzi się w przypadku osób występujących publicznie (lub chcących występować publicznie i przygotować się do tego) i  pracujących głosem, chcących zadbać o swoje narzędzie pracy. Ale jest też dla każdej osoby, która ciekawa jest możliwości kryjących się w głosie. 

Diagnoza i terapia logopedyczna osób dorosłych

Zajmuję się: diagnozą logopedyczną, terapią zaburzeń artykulacji: sygmatyzmem, rotacyzmem, mową bezdźwięczną, innymi nieprawidłowo realizowanymi głoskami oraz niepłynnością mowy. Przygotowuję i wspieram w leczeniu ortodontycznym. Prowadzę diagnozę oraz terapię miofunkcjonalną. Pomagam z niewyraźną mową, przywracam prawidłowy przebieg funkcji orofacjalnych (oddychanie, żucie, gryzienie, połykanie).

Trening oddechowy

Indywidualny trening oddechowy polega na diagnozie aktualnego wzorca oddechowego i edukacji w tym zakresie (omówieniu prawidłowego sposobu oddychania i jego wpływu na funkcjonowanie całego organizmu) oraz na dobraniu ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie prawidłowego, optymalnego i wspierającego zdrowie oddechu. W pracy nad oddechem korzytam m.in. z metody Butejki, Tlenowej Przewagi, Oddech SOS Sandry Osipiuk oraz reedukacji oddechowej opartej na ludzkiej fizjologii.

Trening oddechowy jest dla Ciebie jeśli: chorujesz na astmę lub inne przewlekłe choroby układu oddechowego, masz stale zatkany nos i męczą Cię alergie, chrapiesz w nocy lub masz zdiagnozowany/podejrzewany bezdech senny, Twój oddech jest płytki, ciężki, nieregularny, męczy Cię, brakuje Ci tchu lub dominują w nim ruchy klatki piersiowej albo przewlekle oddychasz przez usta. Praca nad oddechem może także wspierać leczenie chorób układu pokarmowego, sprawdzi się w trudnościach z koncentracją, snem i trudnościach na tle nerwowym (depresji, atakach paniki, stanach lękowych i przewlekłym stresie) oraz poprawi wydolność oddechową w trakcie wysiłku fizycznego.

Rehabilitacja głosu

Pracujesz dużo głosem? Czujesz, że Twój głos jest zmęczony po całym dniu pracy? Po większym wysiłku głosowym czujesz suchość/drapanie w gardle? Foniatra zalecił zajęcia emisji głosu? Jesteś po zabiegu usunięcia tarczycy lub innych okolic krtani? Masz niedomykalność fałdów głosowych, czasowe afonie (bezgłos), guzki śpiewacze lub chrypkę? Twój głos brzmi, jakby nie przeszedł mutacji (tzw. głos fistułowy) lub z biegiem lat stał się męczliwy (presbyfonia)? Nad każdą z tych kwestii pracujemy w Szeleście. Korzystam z różnych metod dostosowanymi do potrzeb każdej osoby: terapii manualnej krtani, Metody Akcentów, DoctorVox Voice Therapy (tzw. Lax vox) i innych metod SOVT, Rezonansowej Terapii Głosu. Współpracuję z lekarzami foniatrami i fizjoterapeutami oraz innymi specjalistami w zależności od potrzeb pacjenta_ki.

Oferta dla osób transpłciowych i niebinarnych

Jeśli Twój głos nie reprezentuje tego, kim jesteś, jeśli nie odpowiada Twojej ekspresji płciowej, jeśli nie jesteś zadowolony_a z efektów maskulinizującej terapii hormonalnej lub chcesz rozpocząć feminizację głosu, jeśli chcesz, aby Twój głos brzmiał bardziej neutralnie albo szukasz sposobów na dostosowanie stylu swojej komunikacji (nie tylko głosu, ale postawy ciała, gestów mimiki itp.) – możemy nad tym razem pracować. 

W pracy z osobami transpłciowymi i niebinarnymi kierujemy się terapią afirmującą głos (Gender-affirming voice training) – której celem jest pomoc osobom z całego spektrum płci w odkrywaniu ich autentycznego głosu i komunikacji. Trening jest całkowicie zależny od potrzeb i celów konkretnej osoby. Pomożemy Ci w bezpieczny i skuteczny sposób odkrywać Twój własny głos. W trakcie pracy rozważymy różne opcje oraz wzorce komunikacyjne, a Ty wybierzesz i wypróbujesz te, które będą zgodne z Twoją tożsamością i ekspresją płciową, a także, w których będzie czuł_a się swobodnie.

Afirmacją głosu zajmują się w Szeleście dwie osoby! Poza mną – Aleksandrą Kucharską, właścicielką gabinetu, GAVT prowadzi także Aleksandra Wójkowska. Zapisy do Oli na stałe zajęcia są dostępne po uprzednim odbyciu pierwszej konsultacji u mnie. Ja prowadzę zajęcia online i stacjonarnie w Krakowie, natomiast Ola Wójkowska online i stacjonarnie w Warszawie. 

Terapii afirmującej głos uczyłyśmy się od amerykańskich pionierek tej dziedziny w trakcie „Gender Affirming Voice Training: A Self-Study Course for Voice Clinicians” – kursu prowadzonego przez Sandy Hirsch, Leah Helou, Christie Block i AC Goldberga (certyfikowanego przez ASHA – American Speech-Language and Hearing Association).

Zapraszamy do kontaktu organizacje i instytucje, które są zainteresowane grupowymi zajęciami dla osób transpłciowych i niebinarnych.

Spotkania indywidualne
Zajęcia grupowe
Zajęcia dla edukatorów
O nas

Aleksandra Kucharska (Ona/Jej)

Właścicielka Gabinetu Szelest. Jestem filolożką polską, logopedką, terapeutką miofunkcjonalną, trenerką emisji głosu i terapeutką głosu osób transpłciowych i niebinarnych (w nurcie Gender Affirming Voice Training oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Głosu W pracy nad głosem stawiam na holistyczne podejście — połączenie pracy z ciałem, oddechem, głosem i mową. Jestem prawdziwym freakiem jeśli chodzi o zagadnienie emisji głosu. Uwielbiam zgłębiać tę tematykę, uważam, że to dziedzina, w której należy stale aktualizować wiedzę i ciągle się uczyć. Staram się poruszać w obszarze nauki i faktów (EBM – evidence based medicine i EBP – evidence based practice).

 

W pracy indywidualnej podążam za pacjentką_em – Twoje potrzeby, Twój komfort, Twoja osobowość, a także Twój naturalny, zdrowy i przyjemny głos są w moim gabinecie najważniejsze.

 

Prowadziłam warsztaty z retoryki i emisji głosu dla studentów oraz uczniów szkół podstawowych i licealnych, a także podstawy diagnozy i terapii miofunkcjonalnej dla osób studiujących terapię zajęciową i fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

 

Byłam konferansjerką wydarzeń kulturalnych takich jak: Dyktando Krakowskie, Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz wydarzeń organizowanych przez fundację KONTENT w czasie krakowskiej Nocy Poezji i Festiwalu Miłosza, a także Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego (byłam również członkinią jury etapu regionalnego). Współpracowałam z wieloma mediami jako pracownica Biura Prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Uczestniczyłam w rozmaitych wykładach, konferencjach i szkoleniach poświęconych pracy z ciałem i głosem, m.in. Technika Alexandra, Metoda Akcentów, Automasaż, Masaż logopedyczny, Doctor Vox, seminarium Fundacji Języka Polskiego z okazji Światowego Dnia Głosu, Ocena i terapia miofunkcjonalna. Terapii afirmującej głos uczyłam się m.in. na „Gender Affirming Voice Training: A Self-Study Course for Voice Clinicians” – kursie prowadzonym przez Sandy Hirsch, Leah Helou, Christie Block i AC Goldberga (certyfikowanym przez ASHA – American Speech-Language and Hearing Association) i warsztacie Gender Affirming Voice Workshop (Christine Adaire i Zoe Chen), uczestniczę regularnie w szkoleniach organizowanych przez PTRG (m.in. Estill Voice Training Intro, Elementy fizjoterapii i osteopatii w rehabilitacji zaburzeń głosu, Terapia manualna w zaburzeniach głosu).

 

Jeśli moje wykształcenie i przebyte szkolenia Cię interesują, pełną (a przynajmniej staram się ją aktualizować) listę znajdziesz tutaj.

O MNIE

Aleksandra Wójkowska (Ona/Jej)

Jestem logopedką, dyrygentką, edukatorką muzyczną oraz trenerką śpiewu i emisji głosu. Specjalizuję się w treningu głosu osób transpłciowych w nurcie Gender Affirming Voice Training.

 

Jako trenerka głosu, kieruję się holistycznym podejściem, dbając o zdrowie, fizjologię i bezpieczeństwo Twojego głosu. Metody oparte na EBP i EBM dostosowuję do Twoich potrzeb. Słucham uważnie, by zapewnić Ci wsparcie na każdym etapie treningu głosu. Moją misją jest towarzyszenie Ci w drodze do odkrycia pełnego potencjału Twojego głosu.

 

Moje wykształcenie łączące emisję głosu śpiewanego i mówionego daje mi szerokie spektrum umiejętności w pracy z głosem. 

 

Przez lata prowadziłam zespoły wokalne zarówno dorosłych jak i jak dzieci, kształcąc w zakresie głosu i muzyki. Od wielu lat uczę śpiewu indywidualnie, szczególnie osoby, dla których jest to pierwsze zetknięcie się z treningiem wokalnym. Jako edukatorka muzyczna prowadziłam warsztaty dla dzieci i młodzieży oparte na Singing Games i systemie Kodályowskim, tak by każdy mógł grać i śpiewać. 

 

Ukończyłam logopedię na Pomagisterskim Studium Logopedycznym Uniwersytetu Warszawskiego,

dyrygenturę chóralną oraz prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także śpiew klasyczny w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Kurpińskiego w Kutnie. Byłam stypendystką International Kodály Seminar w Kecskemét (Węgry), gdzie zgłębiałam metodykę edukacji muzycznej dla każdego. 

 

Doświadczenie logopedyczne zdobywałam na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Konstancinie-Jeziornie, w warszawskich Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, w Centrum Intensywnej Terapii Olinek w Warszawie oraz w Gabinecie Szelest w Krakowie. 

 

Jako mama dzieci, w tym jednego z neuroróżnorodnością – poszerzam swoją wiedzę w zakresie atypowego rozwoju człowieka. 

 

Trening głosu GAVT prowadzę online oraz stacjonarnie w gabinecie ul. Elektoralna 15/4 w Warszawie.

 

Ukończone przeze mnie kursy i szkolenia: Masaż logopedyczny – podejście całościowe (z elementami technik fizjoterapeutycznych i osteopatycznych) (2024), Gender Affirming Voice Training: A Course for Voice Clinicians (2023), Jogopedia (2022), Wakacyjna Akademia Kodályowska (2018), Międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna KODÁLY 2017. Muzyka ludowa i tradycje muzyczne (2017), IV Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo” (2017), Music Pedagogy Course at the 29th International Kodály Seminar (2017), Międzynarodowa konferencja z warsztatami Dlaczego Kodály? Węgierska koncepcja wychowania muzycznego w 50. rocznicę śmierci jej Twórcy (2017), Warsztaty śpiewu Complete Vocal Technique (CVT) (2016), Mistrzowski kurs dyrygowania Roberta Sunda (2016), Ogólnopolskie warsztaty wokalno-dyrygenckie (2015), Philip Lawson Masterclass. Współczesne aranżacje na różne rodzaje zespołów chóralnych (2015), Wpływ integracji zespołu na efekty artystyczne chóru (2014), Nietradycyjne techniki wokalne i ich zastosowanie we współczesnym chórze (2014), Elementy muzyki w ruchu (2013).

Darmowa konsultacja

Poznajmy się!

Wiem, że praca nad głosem to czasem czynność niemal intymna. Jeśli masz wątpliwości, czy się dogadamy albo masz pytania dotyczące zajęć, zapisz się na darmową konsultację online. Potrwa ona 20 minut i będziemy mogły_li poznać się, odpowiem na Twoje pytania, postaram się rozwiać wątpliwości. W czasie konsultacji nie robię diagnozy ani nie przeprowadzam pełnych zajęć.

Cennik zajęć

Logopedia i emisja głosu

220 PLN

KONSULTACJA | 50 MIN

5 X 150 PLN

PAKIET 5 x 50 MIN

10 x 140 PLN

PAKIET 10 x 50 MIN

GEnder affirming voice training

190 PLN

KONSULTACJA | 50 MIN

5 X 140 PLN

PAKIET 5 x 50 MIN

10 x 130 PLN

PAKIET 10 x 50 MIN

Uważam, że trening głosu dla osób transpłciowych i niebinarnych powinien być częścią ogólnodostępnej i refundowanej opieki zdrowotnej. Tak niestety nie jest. Dlatego moim priorytetem jest uczynienie tej części opieki zdrowotnej, którą mogę zapewnić możliwie dostępną – również poprzez nieco niższą niż inne moje usługi cenę. GAVT można skutecznie prowadzić nie tylko indywidualnie, ale również w zorganizowanych grupach (nawet liczących tylko 2, 3 lub 4 osoby). I ta oferta jest dostępna także dla osób indywidualnych (tzn. możecie się samodzielnie organizować w grupy, pytać o treningi dla par). Zapraszam do kontaktu!

KONTAKT

ZADZWOŃ lub napisz!

Telefon: +48 608 393 558

Email : kontakt@gabinetszelest.pl

Obecnie nie mam terminów na stałe spotkania – zapraszam na pojedyncze konsultacje.

GDZIE PRZYJMUJĘ?

ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
oficyna, klatka C, II piętro,
gabinet nr 2 

SOCIAL MEDIA: