Nasz głos, sposób komunikacji, co i jak mówimy mogą odgrywać ważną rolę w ekspresji płciowej. Z tego powodu nasz głos może być istotnym narzędziem do odkrywania, kształtowania i definiowania, kim jesteśmy i jak postrzegają nas inne osoby. Bez względu na to, jak się identyfikujemy płciowo – wszyscy zasługujemy na to, by mówić w sposób, który jest zgodny z naszą ekspresją płciową oraz sprawia, że czujemy się dobrze, pewnie i bezpiecznie. Słowem jest taki prawdziwie, najprawdziwiej nasz. Czym więc jest Gender Affirming Voice Training? Drogą to tego właśnie głosu.

Nie tylko wysokość

GAVT to nie tylko maskulinizacji lub feminizacja głosu. Nie jest tylko pracą nad wysokością głosu. Pomiędzy typowo żeńskim a typowo męskim głosem (których postrzeganie może być zresztą, przynajmniej częściowo, zindywidualizowane) istnieje całe spektrum głosów, które może chcieć osiągnąć osoba. Nadrzędnym celem takiej terapii jest dążenie do głosu odpowiadającego tożsamości i osobowości klienta_ki, takiego, który będzie adekwatnym w jej odczuciu elementem ekspresji płciowej. Na taki głos może się składać wiele elementów, nad którymi należy pracować, aby go osiągnąć m.in. wysokość, głośność, barwa, intonacja czy rezonans i będzie to kwestia bardzo zindywidualizowana.

Gender Affirming Voice Training to odkrywanie możliwości

W GAVT niczego nie zakładam z góry i do tego też zachęcam osoby, z którymi pracuję. O ile osoba nie przychodzi do gabinetu z gotowym pomysłem na swój głos i komunikację, moim zadaniem jest zaprezentowanie rozmaitych możliwości i wzorców. Jedna osoba może chcieć wpasować się w aktualne, stereotypowe wzorce komunikacyjne odpowiadające jej tożsamości płciowej, Inna osoba może nie chcieć i nie potrzebować tak daleko idących zmian, może nie odczuwać potrzeby dopasowania się do aktualnych i stereotypowych wzorców, ale wyłącznie odnalezienia głosu, który jest bardziej „jej”. Może chce poznać możliwości swojego głosu tak, aby używać różnych głosów w różnych sytuacjach? Istnieje cały, kolorowy wachlarz możliwości. 

Więcej o zaleceniach dot. prowadzenia afirmującej terapii głosu przeczytasz w moim wpisie, tutaj.

Istnieje też możliwość, że wciąż i wciąż, w trakcie pracy, będą pojawiać się nowe, niespodziewane rzeczy, nad którymi będzie trzeba/można będzie się zatrzymać. Być może żeński głos klienta_ki będzie cichszy od wyjściowego – męskiego, może brzmienie nie będzie takie, jak oczekiwano lub, pomimo osiągnięcia pożądanego brzmienia, głos okaże się nie odpowiadać osobowości. Otwartość i świadomość po obu stronach to kluczowe zasady terapii głosu osób transpłciowych.

Dla kogo jest Gender Affirming Voice Training?

Dla każdej osoby transpłciowej lub na spektrum niebinarności, która czuje potrzebę pracy nad swoim głosem. I tyle. Nie każda osoba transpłciowa potrzebuje GAVT – to kwestia indywidualna. Gender Affirming Voice Training jest nie tylko dla tych osób, które odczuwają dysforię głosu/komunikacji, ale też dla takich, które obawiają się missgenderowania podczas komunikowania się lub po prostu mają jakieś potrzeby/pragnienia związane z głosem. To Ty masz się dobrze czuć ze swoim głosem.

Jako cispłciowa kobieta jestem sojuszniczką osób LGBT+ i korzystam z mojej wiedzy jako logopedka i trenerka emisji głosu, aby okazać społeczności LGBT+ wsparcie i dołożyć małą cegiełkę do rozwoju opieki zdrowotnej osób transpłciowych w Polsce. Chętnie też pomogę osobom LGBT+, które chcą zawodowo pracować jako specjaliści_stki od głosu i praktykować GAVT.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments