Zarysowane tu pokrótce zalecenia mogą być pomocne w rozpoczęciu pracy z osobami transpłciowymi, a także są głosem w dyskusji o potrzebie kształcenia specjalistów_ek z zakresu pracy nad głosem i komunikacją osób transpłciowych i niebinarnych.
Gender Affirming Voice Training
W czasie studiów z nauczania emisji głosu na SWPS zainteresowała mnie kwestia pracy nad głosem i mową z osobami transpłciowymi – zauważyłam, że temat ten przewija się w opowieściach osób prowadzących zajęcia, lecz osoby te nie tylko nie specjalizują się w tej pracy, ale nie są także zaznajomione z pojęciami języka inkluzywnego oraz nie posiadają wiedzy o transpłciowości, tożsamości i ekspresji płciowej. Szukając informacji na ten temat odkryłam Gender Affirming Voice Training i cały, olbrzymi świat anglojęzycznych materiałów i badań. Chciałabym powoli sprowadzać ten świat na nasz polski grunt. To takie połączenie mojej zawodowej drogi i sojusznictwa z osobami LGBT+.
Zmiany społeczne
Osób transpłciowych i różnorodnych płciowo w gabinetach foniatrycznych, logopedycznych oraz zajmujących się emisją głosu przybywa i w najbliższych latach będzie przybywać. Nie dlatego, że liczba samych transpłciowych osób jest większa niż w przeszłości, ale postępujące zmiany społeczne i medyczne w tym zakresie sprawiają, że coraz więcej z nich – dostrzegając jak ważna w ekspresji płciowej jest komunikacja, zarówno werbalna, jak i niewerbalna – decyduje się szukać specjalistycznego wsparcia.
Potrzebujemy specjalistów_ek w zakresie pracy z osobami transpłciowymi w aspektach głosu i komunikacji
W związku ze wzrostem społecznej świadomości, potrzeba osób specjalizujących się w pracy z osobami transpłciowymi – również z zakresu logopedii, foniatrii, emisji głosu, laryngologii etc. Są one potrzebne, ponieważ wciąż opieka medyczna osób transpłciowych jest niewystarczająco rozwinięta, choć w niektórych krajach – szczególnie zachodnich – ma ona się lepiej niż w Polsce. Ruch rozwoju, szczególnie w naszym kraju nie idzie w tym przypadku „z góry”. To od nas – pojedynczych osób, specjalistów_ek od pracy z głosem zależy rozwój tej dziedziny, mimo że to na rządy państw rozmaite orzecznictwa międzynarodowe nakładają obowiązek zapewnienia odpowiedniej opieki.
Tekst, który poniżej przedstawiam, powstał jako praca dyplomowa na kierunku: Przygotowanie do prowadzenia zajęć z emisji głosu na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i traktuję go jako przyczynek do dyskusji na temat pracy nad głosem i komunikacją osób transpłciowych. Mam nadzieję, że zarysowane tu pokrótce zalecenia – oparte publikacjach uznanych, międzynarodowych organizacji poruszających się w obszarach faktów i nauki (EBM – evidence based medicine) – okażą się pomocne w rozpoczęciu pracy z osobami transpłciowymi, a także będą jedynie początkiem dla dyskusji o potrzebie kształcenia specjalistów_ek z zakresu pracy nad głosem i komunikacją osób transpłciowych.
Jeśli chcesz pracować nad swoim głosem — zapisz się na konsultację do mnie!
Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące pracy lub posiadasz w poruszanym tutaj temacie jakieś doświadczenia, którymi chciałabyś_łbyś się podzielić – zapraszam do kontaktu. Jestem także otwarta na różne propozycje współpracy w tym zakresie 🙂
[…] Więcej o zaleceniach dot. prowadzenia afirmującej terapii głosu przeczytasz w moim wpisie, tutaj. […]